تولید کننده انواع عایق نسوز

تامین کننده موادشیمیایی و کاتالیست صنعتی

طراحی، مشاوره و اجرای انواع کوره های حرارتی

عایق پشم سنگ
۱- مقدمه

شرکت آمل کربوراندم در راستای حمایت از کالای ایرانی و خودکفایی کشور اقدام به تولید انواع عایق های صوتی-حرارتی از قبیل ایزوبلانکت، عایق های لوله ای، فنوفلت و عایق های تخته ای نموده است که یکی یکی از نیاز های اولیه صنایع مهم کشور می باشد. محصولات این شرکت بر اساس استاندارد های ASTM می باشد. سرعت عمل در ارائه خدمات از طریق حجم بالای تولید و برنامه ریزی دقیق توسط این شرکت باعث شده که تحویل کالا در موعد مقرر انجام پذیرد. این شرکت با اعتقاد به رقابت سالم در عرصه صنعت کشور، دو پارامتر مهم و تأثیرگذار یعنی قیمت و کیفیت را در رأس برنامه های خود قرار داده است.

۲- معرفی پشم سنگ

پشم سنگ (Rock Wool) از خانواده عایق های حرارتی متشکل از الیاف معدنی بوده که گاهاً به آن پشم معدنی (Mineral Wool) نیز گفته می شود. ماده اولیه برای تولید این عایق، سنگ بازالت بوده که از گروه سنگ های آذرین است. محصولات عایق پشم سنگ نقش مهمی در صرفه جویی انرژی بوسیله کاهش مصرف انرژی ذر خانه ها، ساختمان های اداری و تجاری و کارخانه های تولیدی دارند. عایق کاری اصولی کمک می کند که در منازل و محیط کار انرژی کمتری مصرف شود. این عایق با کاهش انرژی مورد نیاز برای گرم یا سرد کردن خانه ها و ساختمان های تجاری از متصاعد شدن دی اکسید کربن جلوگیری میکند. از طرفی پشم سنگ بعنوان عایق صوتی حرارتی با تحمل دمای بالای oC ۷۵۰ و نقطه ذوب oC 1300 و نیز تحمل برودتی oC ۳۰- دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار کمی بوده و قدرت عایقی آن ۳۳  برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است. به همین دلیل در اکثر کشور ها تخفیف ویژه ای در مورد بیمه ساختمان هایی که با پشم سنگ عایق شده اند قائل می شوند، همچنین با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع بکار می روند سازگار است و در تماس با مصالح مشکلی بوجود نمی آورد.

۳- خواص کلی

مهمترین ویژگی عایق پشم سنگ مقاومت آن در برابر آتش سوزی است. از طرفی به دلیل ماهیت کانی-معدنی بودن مواد اولیه قابلیت برگشت به اکوسیستم را دارد. پشم سنگ جزء خانواده عایق های گرم از نوع معدنی بوده و متشکل از الیاف بسیار ظریف است. همان گونه که از نامش پیداست از سنگ تولید می شود و با توجه به مطالعات و آزمایش های انجام شده دارای کمترین اسیب های محیطی به طبیعت است. خاصیت برگشت پذیری پشم سنگ به محیط زیست از مهمترین نقاط قوت در مصرف این نوع عایق نسبت به عایق های مشابه مثل پشم شیشه است. پشم سنگ عاری از وجود آزبست بوده و جزو معدود عایق های تأیید شدهتوسط اتحادیه جهانی سلامت می باشد. این محصول در هنگام نصب بسیار هماهنگ با محیط است و با رعایت کمترین نکات ایمنی توسط عایق کاران کاملا بی ضرر می باشد. بر اساس استاندارد های سازمان بهداشت اروپا استنشاق هوایی که حاوی حداکثر ۵۴ میلی گرم در مترمکعب ذره باشد در ۸ ساعت روز بلا مانع می باشد. از آنجائیکه پشم سنگ قابلیت اشتعال نداشته و مقاومت تا حدود ۴ ساعت در برابر شعله مستقیم را دارد لذا در برابر آتش سوزی گاز سمی تولید نمی کند و مطابق معیار های جهانی بعنوان عایق مطلوب سازگار با محیط زیست توصیه شده است.

 از امتیازات پشم سنگ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • پشم سنگ بصورت ماده ای با ویژگی های مشخص و استاندارد قابل تولید است.
 • تحت تأثیر ترکیبات شیمیایی و یا میکروارگانیسم ها تجزیه نمی شود.
 • در برابر گرما، آتش و صوت مقاوم است.
 • از نظر شیمیایی تقریبا خنثی بوده و باعث خوردگی سطوح نمی شود.
 • ماده ای سبک، استریل و عاری از آلوده کننده است.
 • طول عمر پشم سنگ به اندازه عمر ساختمان بوده و دارای حداقل هزینه های نگهداری است.

۴- کابرد های پشم سنگ:

با توجه به ماهیت عایق های معدنی نظیر پشم سنگ و پشم سرباره کاربرد های متنوعی را می توان برای ان ها عنوان کرد. عایق های معدنی امروزه بعنوان انتخاب اول معماران، مهندسان و کشاورزانم و طراحان صنایع و کارخانجات محسوب می شوند. پالایشگاه ها و نیروگاه های برق، کارخانجات تولید سیمان، مجتمع های تولیدی محصولات فولادی و شیمیایی، صنایع سنگین، بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی و تجاری، گل خانه های صنعتی، تونل های مترو و … مصرف کنندگان اصلی این نوع عایق محسوب می شوند. از طرفی یکی از کاربرد های مهم پشم سنگ استفاده بعنوان ضد حریق است. بطور کلی کاربرد های پشم سنگ را می توان در سه گروه ذیل تقسیم بندی کرد:

 • کاربرد در بخش صنعت
 • کاربرد در بخش ساختمان
 • کاربرد در بخش کشاورزی

۵- محصولات

۱-۵- ایزو بلانکت (عایق پتویی دوخته شده)

پشم خام پس از انسجام الیاف با سیم نسوز به توری سیمی گالوانیزه با چشمه های شش ضلعی دوخته شده و در شکل های مختلف تولید و استفاده می شود. از خصوصیات بارز این محصول تحمل دمای حرارتی بالای آن است که متجاوز از oC 75 می باشد. ارتقاء مقاومت کششی و خمشی این محصول از طریق عملیات دوخت صورت گرفته و با روکش هایی از جنس توری سیمی، کاغذ کرافت، فویل آلومینیوم، کاغذ آلومینیوم مسلح و پارچه نسوز پوشش داده می شود.

کاربرد:

برای عایق کاری سطوح مسطح و منحنی، لوله های با قطر زیاد، کوره ها، دیگ های بخار، دودکش های بلند، اگزوز توربین ها، گرم خانه ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

در جدول ذیل به برخی از ایزوبلانکت ها و مشخصات فنی آن ها اشاره شده است.:

ضریب های هدایت حرارتی ایزوبلانکت ها در دماهای مختلف

۲-۵- ایزو پایپ (عایق لوله ای)

این محصول برای عایق کردن لوه هایی استفاده می شود که در آن سیالات سرد یا گرم جریان دارند و بصورت معمولی پوشش کاغذ کرافت و یا پوشش آلومینیومی عرضه می گردد. عایق لوله ای پیش ساخته به منظور کاهش مصرف انرژی و محافظت از نیروی انسانی در محیط های صنعتی تولید می گردد.

ضریب های هدایت حرارتی عایق های لوله ای در دماهای مختلف

کاربرد

در سیستم های حرارتی، برودتی، تهویه مطبوع از این نوع عایق بهره می گیرند. نوع پوشش دار این نوع عایق در صنایع غذایی مطلوب است. مصرف کنندگان عمده این محصول نیروگاه ها، پالایشگاه ها و تأسیسات صنعتی و خانگی هستند.

انواع عایق های لوله ای و مشخصات فنی آن ها

۳-۵- فنوپانل (عایق تخته ای فشرده)

این عایق از پشم رزین دار توسط پرس های سنگین گرم فشرده شده و بصورت تخته های نیمه سخت و سخت تولید می گردد. مقاومت موثر پانل ها در برابر حرات تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد است. عایق تخته ای فشرده از جمله پرکاربرد ترین عایق های صوتی – حرارتی است. این نوع عایق ها دانسیته و استحکام بالاتری نسبت به عایق های لوله ای دارند.

کاربرد:

در ساختمان ها بعنوان عایق بین جداره ها بمنظور کاهش تلفات انرژی و در استودیو های های صدا برداری، تونل های مترو دیوار سالن های کنفرانس و فرود گاه ها برای جذب و جلوگیری از ارتعاشات مورد استفاده قار می گیرد. همچنین مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، مراکز صنعتی و ساختمانی از عمده ترین مصرف کننده های پانل ها هستند.

انواع فنوپانل ها و مشخصات فنی آن ها

ضریب هدایت حرارتی پانل ها

۴-۵- فنوفلت (عایق لحافی)

فنوفلت نوعی عایق رزین دار است که بصورت لحافی و با پوشش های آلومینیومی و کاغذ کرافت براساس نیاز مشتری تولید می شود. از این محصول جهت عایق کاری داکت ها، دیگ های بخار، فرها و لوله های ضخیم تأسیساتی استفاده می شود. با آنکه عمده مصرف فنوفلت در صنعت است ولی با توجه به مقاومت بالای حرارتی و اکوستیکی در ساختمان های تجاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق بیشتر بصورت رول تولید می شود و با توجه به نیاز مشتری در دانسیته های گوناگون تولید و به بازار عرضه می گردد.

کاربرد:

از این نوع محصول در عایکاری و پوشش سقف های کاذب، ساختمان های صنعتی، کانال های گردش هوا در ساختمان های مسکونی جهت جذب صدا و جلوگیری از ارتعاشات و … استفاده می شود.

انواع فنوفلت ها و مشخصات فنی آن ها

۶- لوازم جانبی عایقکاری

لازم است جهت حفظ و نگهداری عایق ها در مقابل عوامل جوی و صدمات مکاتنیکی از لوازم جانبی دیگری از قبیل انواع لفاف های محافظ آلومینیومی با لایه پلی اتیلن و آستر کاغذی، ملزومات فلزی و غیر فلزی عایق کاری از قبیل انواع بست، تسمه، پرچ، پیچ، بست های چمدانی، فنر انبساط و انواع ماستیک، نوار درزگیر و واشر استفاده نمود.

مهمترین لوازم جانبی شامل:

 • لفاف آلومینیومی ساده با آستر پلی کرافت به ضخامت ۲۵/۰ الی ۱ میلیمتر، عرض یک متر و در طول های مختلف بر حسب سفارش
 • لفاف آلومینیومی ساده با آستر پلی کرافت به ضخامت ۲۵/۰ الی ۱ میلیمتر، عرض یک متر و طول ۲ متر
 • لفاف آلومینیومی کرکره ای با آستر پلی کرافت با گام ۵ میلیمتر به ضخامت ۲۵/۰ الی ۱ میلیمتر ، عرض یک متر در کلاف های ۳۰ متری
 • لفاف آلومینیومی کرکره ای با آستر پلی کرافت با گام ۳۲ میلیمتر به ضخامت ۲۵/۰ الی ۱ میلیمتر ، عرض ۹۲/۰ متر و طول ۲۰ متر
 • انواع ساپرت رینگ ها و اسپایدر کلمپ استینلس استیل و کربن استیل برای تمامی لوله های از قطر ۲ اینچ به بالا
 • تسمه آلومینیومی و استیل گالوانیزه به عرض ۱۳، ۱۶، ۱۹، ۲۵ میلیمتر به ضخامت های ۴/۰ و ۵/۰ میلیمتر در کلاف های ۲۵ کیلوگرمی
 • پست آلومینیومی و استیل و گالوانیزه به عرض ۱۳، ۱۶، ۱۹، ۲۵ میلیمتر به ضخامت های مختلف بر حسب سفارش
 • فنر انبساط مارپیچ تخت بطول ۵ و ۱۰ سانتیمتر و عرض ۲۹ میلیمتر از جنس استیل
 • چفت و بست استینلس استیل در دو ایز بزرگ و کوچک
 • انواع پیچ خودکار، واشر، نئوپرین، پرچ و آلومینیوم در اندازه های مختلف
 • انواع ماستیک و نوار های درزگیر (نئوپرین و نسوز)

 • اسفند ۱, ۱۳۹۷
 • |
 • بدون دیدگاه
 • |